Hakkımızda & Tarihçe


Hakkımızda

İskele Restaurant - Mimarsinan

1960 yılında faaliyet geçen restaurantımız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü 2'inci Grup Tescilli Eser (Yapım Tarihi : 1909 - Restorasyon Tarihi : 2012) olan binasında hizmet vermeye devam etmektedir. Bölgemizdeki ISO 22000 Belgeli ilk ve tek restauran olan İskele Restaurant, aslına uygun olarak restorasyonunu bitirdiği tarihi binasında ismiyle özdeşleşen lezzetleri damaklarınıza sunmayı sürdürmektedir.

Aile misafirlerimiz için özel olarak tasarlanan (Çocuk oyun alanları, bebek emzirme odası vb.) restaurantımızda sizlerin beğenisine sunduğumuz tüm ürünlerimiz LTS Gıda Laboratuarları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Marka Tescili ve Ruhsat işlemlerinin eksiksiz tamamlandığı tarihi restaurantımızda çevreye zarar vermemek adına bitkisel atık yağlarımız, Çevre Bakanlığı'nın yetki vermiş olduğu Palmiye Biyoenerji San. ve Tic. Ltd. Şti. firması tarafından toplanmaktadır.

Türk ve Yunan mutfağının eşsiz lezzet karmasını tabanığızla buluşturan şeflerimiz kendi branşlarında ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi olarak bünyemizdeki görevlerini gururla sürdürmektedirler.

 
 

Tarihçe

Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi veya Değişimi, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması'na ek protokol uyarınca Türkiye ve Yunanistan'ın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmasına verilen addır. Bu uygulamaya Lozan Antlaşması sırasında karar verildiği için kısaca Lozan Mübadelesi de denir. Göçe tabi tutulan kişilere ise mübâdil denir.

Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hıristiyan Rum Anadolu'dan Yunanistan'a, 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Mübadele kapsamına giren kişiler ile mübadele kapsamına girmeyen kişiler arasındaki ayrımın ana kıstası ırk ya da dil değil din olduğu için Rum denilenlerin arasında, Türkçe'den başka dil bilmeyen ve konuşmayan Türk Ortodoks Hıristiyan Gagavuzlar ile Karamanlı Ortodokslar, Yunanistan'dan gelen Müslümanların arasında da Türklerin yanında Drama, Kavala, Karacaova ve Kesriye'den gelen Bulgarca ve Makedonca konuşan Pomaklar, Romence konuşan Ulahlar, Rumca (Yunanca) konuşan Patriyotlar ve kendi dilleriyle konuşan Arnavutlar da bulunmuşlardır. 

Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi kapsamında Türkiye'de sadece İstanbul kenti ile Gökçeada ve Bozcaada'da oturan Rumlar, Yunanistan'da ise sadece Batı Trakya Türkleri mübadeleden muaf tutulmuşlardır.

Mübadelede Drama, Girit, Kavala, Selanik, Vodina ve Yanya'dan Türkiye'ye gelen nüfus Doğu Trakya ve Batı Anadolu'da Rum azınlığın ayrılışı ile boşalan yerlere iskan edilmişlerdir. Mübadillerin yoğun olarak iskan edildikleri şehirler Adana, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli,Kocaeli, Manisa, Mersin, Samsun ve Tekirdağ'dır.

İstanbul'a göç etmek zorunda bırakılan mübadillerin yoğun olarak yerleştiği bölgelerden biri de o zamanki adıyla "Kalikratya" yani "Güzelşehir"dir. Bugün Mimarsinan'ın büyük eserine ev sahipliği yapmasından dolayı Mimarsinan adıyla anılan bölgenin 1938 yılında büyük bir misafiri vardır.

1938 yılının Mart ayında İstanbul ziyaretlerini tamamlayan Büyük Önder, mübadillerin durumu merak ederek önce Karaağaç Köyü'ne daha sonra Mimarsinan'a ziyaretlerde bulunur. Mimarsinan'da yaptığı ziyaretten elimizde kalan üstteki resimde de görüldüğü gibi, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kahvesini yudumladığı yer, şu an restaurantımızın bulunduğu binanın bahçesidir. Bahçenin köşesinde halkla samimi sohbet eden Atatürk'e mübadillerin soruları vardır.


Malum mübadillerin en önemli sorunlarından birisi de Anlaşmaya göre Yunanistan'daki bıraktıkları kadar mal almaları gerekmesine karşın bunun karşılanamamasıdır. Gidenlerin şehirli gelenlerin köylü olması nedeniyle Rumların bıraktığı varlık Türklerin orada bıraktığı varlığı karşılayamamıştır. Bu nedenle tüm mübadillere eşit oranda mal dağıtımı yapılmıştır.

Bu sorunu kısaca özetleyen soru ise köylülerden birinden gelmiştir;

“Paşam, Yunanistan’da o kadar toprak bıraktık burada 6 dönüm yer verdin nasıl olacak bu iş?”

Paşa ayağa kalkar ve öne doğru iki adım atar denizi gösterek;

"İşte tapusuz toprak, ekmeğinizi oradan çıkaracaksınız” diye öğütler.

Ülkenin kaderini çizen büyük insan o gün bir köyünde kaderini çizmiş ve Mimarsinan ondan sonra bir balıkçı köyü olmuştur. 

Kimliğinde Osmanlı ve Yeni Türkiye motifleri taşıyan bu güzide beldemizin en önemli tarih eserleri yeniden canlanmaktadır. Atatürk'ün bizi onurlandırdığı bahçe ve bina kimliğine uygun olarak restore edilmiştir. Restorasyonda tüm detaylar ince elenerek tek tek uygulanmıştır. 

Fotoğrafta gördüğünüz Gazi Mustafa Kemal'in oturduğu sandalye ve kahvesinin üzerinde durduğu masa aslına uygun olarak ve siz değerli misafirlerimize hizmet vermek üzere yeniden yaptırıldı. Atatürk'ün arkasında gördüğünüz demir çitler bile aslı gibi yeniden özel demir işçilerine yaptırıldı.

Tarihe saygıyla selam veren bahçe düzenlemesinden, tarihi su kuyusunun yaşatılmasına, iç dekorasyon zemininde kullandığımız taşlardan, lavabo için araştırılarak bulunan ve 100 yaşını aşmış mermerlerden tutun, balıkçı kasabasına yakışır mutfağına kadar A'dan Z'ye her şey sizin tarih ile lezzeti bir arada yaşamanız için yeniden tasarlandı.

Tarih ile lezzetin mis kokular altında hoş sohbetlere ev sahipliği yapan İSKELE Restaurant, misafirlerimizin tüm isteklerine samimiyetle cevap vermeye gayret gösteriyor.

Saygı ve hürmetle,

İSKELE RESTAURANT